Vyzkoušejte si cvičení všímavosti
Meditující na pláži, Sri LankaZákladem pro cviční všímavosti (mindfulness) je vždy záměr věnovat po nějakou dobu pozornost tomu, co se děje v přítomném okamžiku v mysli a těle. Takové cvičení může mít jednoduchá pravidla: například sedneme si na klidné místo a dáme si záměr, že několik minut budeme cvičit všímavost pozorováním dechu. Taková cvičení se nazývají meditace, nebo přesněji formální meditace. Na kurzech Mindfulness se naučíte meditace zaměřené na sledování těla, pohybu, myšlenek, emocí či rozvíjení přátelského postoje k sobě i druhým.

Protože slovo meditace se používá velmi široce a často může být spojováno s něčím nedůvěryhodným, řekněme jasně, co meditace všímavosti není:

  • Meditace všímavosti není náboženství, new age nebo ezoterika.
  • Nemusíte sedět s nohama zkříženýma na zemi. Můžete meditovat v jakékoliv pozici, víceméně kdekoliv.
  • Meditace nezabere mnoho času.
  • Meditace není složitá a nejde při ní o „úspěch“ či „selhání“.
  • Meditace Vám nebrání v dosahování cílů, které se týkají vaší kariéry či životního stylu.
  • Podívejte se na podrobnější článek Co meditace všímavosti není a na Původ meditace všímavosti.

Stejně důležité, jako udělat si každý den čas na formální meditaci, je cvičit všímavost při jednoduchých každodenních činnostech, jako je třeba čištění zubů, úklid či chůze k dopravnímu prostředku. Pokud děláme nějakou činnost všímavě, stává se neformální meditací. S trochou praxe je všímavost možné rozvíjet při jakýchkoliv činnostech, například při rozhovoru.
Základem všech meditací je vždy plné prožívání přítomného okamžiku. Pokaždé, když si na to během dne vzpomenete, můžete si prostě všimnout, co se právě děje ve Vašem těle a v mysli a můžete zkusit zůstat všímaví tak dlouho, jak to půjde. Právě díky neustálému každodennímu opakování takovýchto drobných povšimnutí se všímavost cvičí a rozvíjí. Vyžaduje to jistou vytrvalost a trpělivost. Je to podobné, jako když se učíte hrát na hudební nástroj - nestačí přečíst si o tom knížku, musíte pravidelně cvičit.

Je zcela přirozené, že někdy udržíte všímavost jen pár sekund a pak vás opět vtáhne proud myšlenek, zasníte se, rozptýlí vás nějaké smyslové vjemy atd. Při meditaci se někdy může objevit frustrace nebo jiné nepříjemné pocity a myšlenky jako: "Nejde mi to.", "Jsem neschopný/á.", "Meditace není pro mě.", "Je to k ničemu.", "Ztrácím čas.", "Je mi ještě hůř." apod. Zkrátka začnete posuzovat a hodnotit sami sebe, meditaci nebo něco dalšího.
Nemůžete ale 'selhat'. Vždy když si všimnete, že se hodnotíte a posuzujete, tak samotné toto povšimnutí znamená, že jste opět všímaví. Když si myšlenek všimnete, můžete je respektovat jako odhady skutečnosti, ale nemusíte jim hned věřit. Mnohem zajímavější je otevřít se pocitům, které myšlenky doprovázejí, prozkoumat je a dovolit, aby byly plně prožity. I s nepříjemné emoce je možno časem nejen přijmout, ale čerpat z nich porozumění a energii. Pokud se nepříjemné emoce naučíme zvládat můžeme je využít jako naše spojence.

Zásadní je postoj k meditaci. Je pro Vás meditace jen další úkol, který máte splnit? Chcete pomocí meditace něco dokázat sobě nebo druhým? Chcete meditací vyřešit nějaký problém? Nebo berete meditaci jako čas pro sebe a příležitost se zájmem zkoumat prožitkové bohatství, které se ukrývá ve Vašem životě? Nejde o to zbavit se touhy vyřešit problémy a něčeho dosáhnout. Jde o to, povšimnout si této touhy. Pokud si touhy povšimneme, uvolníme se a získáme větší přehled nad situací a nad tím, co prožíváme. A to je nejúčinnější způsob, jak si uvědomit, co je pro nás opravdu důležité a jak toho dosáhnout.

Následující meditace jsou velmi jednoduché a většinou narušují představy, které lidé často o meditaci mají - že se musí sedět se zkříženýma nohama, bez hnutí a v tichu.

Minutová meditace Vám pomůže prozkoumat, jak dokáže být mysl neposedná.
Čokoládová meditace Vám odhalí bohatství, které se skrývá v malém kousku čokolády.
Všímavá procházka, je prostě všímavá procházka :).
Vděčnost, Vám pomůže ocenit přítomnost a prožívat ji naplno.
Meditace ulice - prožíváme plně bohatství života i mezi lidmi na rušné ulici?.
Otevřená meditace - tuto meditaci můžete dělat kdykoliv, jakkoliv dlouho, tak často jak si vzpomenete. Můžete ji dělat v jakékoliv pozici a při jakémkoliv pohybu.
Prostor k nadechnutí Vám pomůže získat přehled jak se stres projevuje v myšlenkách, pocitech a v těle. Díky tomu se postupně rozpouští navyklé negativních reakce a otevírají se nové možnosti, jak náročnou situaci zvládnout .
Relaxační meditace je vhodná, pokud trpíte tělesným napětím, svalovými bolestmi, potřebujete si odpočinout nebo když chcete usnout.
Vím co dělám - praktické využití všímavosti - v každém okamžiku mohu vědět co dělám, proč to dělám a jak to udělám.