Vyšla kniha Všímavost

 

Když jsem procházel osmitýdenním kurzem všímavosti (mindfulness), používal náš lektor Kevin Hawkins právě tuto knihu - Všímavost - jak najít klid v uspěchaném světě. Je to praktická příručka, která detailně popisuje průběh osmi týdenního kurzu Všímavosti. Každý týden se naučíte nové cvičení, které Vám pomůže prozkoumat další části Vaší mysli a těla, abyste lépe dokázali zvládat stres, nepříjemné emoce a dokázali lépe vnímat a oceňovat bohatství Vašeho života. To vše je podloženo seriozním vědeckým výzkumem. Není náhodou, že se kniha dlouho držela na prvním místě žebříčku nejprodávanějších self-help příruček ve Velké Británii. Hlavním autorem knihy je oxfordský profesor psychologie Mark Williams, blízký spolupracovník Jona Kabat-Zinna, zakladatele kurzů MBSR .
 

Všímavost není další forma psychoterapie nebo svépomocná metoda, která má zlepšit Váš život. Nesnaží se zakrýt nedokonalosti, ale hledá v nich souvislosti a bere je jako učitele. Všímavost neřeší přímo naše nesnáze, ale s laskavostí a pronikavým uvědoměním odhaluje potřeby a motivace, které se za nesnázemi skrývají. Odhaluje části prožívání, které dřív byly pod prahem našeho vnímání. A pokud si tyto děje, které dosud unikaly naší pozornosti, jasně uvědomíme, stane se něco pozoruhodného: to co nás dříve trápilo se začne samo od sebe rozpouštět. Neustále s něčím bojujeme, reagujeme stále stejně a nevidíme nové možnosti, donekonečna přemítáme a ztrácíme se v myšlenkách, reagujeme automaticky, pohlcuje nás špatná nálada a přestáváme se věnovat činnostem, které nás naplňují. Pokud všechny tyto projevy přestaneme vnímat jako naše nepřátele, ale budeme je se zájmem zkoumat a učit se od nich, začnou se pomalu rozpouštět. Můžeme Vám to říci – můžeme Vám to dokonce dokázat pomocí těch nejúčinnějších nástrojů, které má věda k dispozici – ale musíte to sami zažít, abyste tomu skutečně porozuměli.

Úryvek z knihy Všímavost
 

Rozhodl jsem se knihu přeložit a nakonec se to, ve spolupráci s nakladatelstvím ANAG, povedlo. Používám tuto knihu jako základní rámec pro kurzy Mindfulness, které vedu. Více o obsahu knihy a náplni kurzů se dozvíte na stránce o kurzech MBSR/MBCT

U knihy je CD s audionahrávkami. Nakladatelství se rozhodlo, že nahrávky bude dělat paní z rozhlasu, která není meditační učitelka. Pokud Vám tyto audionahrávky nevyhovují, tak Vám nabízím svoje nahrávky, které používám na kurzech Mindfulness.

Anglický web o této knize obsahuje velké množství dalších doplňujících informací.

Tags: