Ve světě plném stresu Vás budou občas napadat beznadějné a negativní myšlenky, to ale neznamená, že jim musíte věřit.
Nenásilná komunikace
Nenásilná komunikace
Jak si lépe porozumět |
![]() |
V tomto kurzu Vám nabízím to nejdůležitější, co sám používám, když pečuji o vztahy, na kterých mi záleží. Kde kurz využijete?
Co se naučíte? Kurz je zaměřen na nácvik praktických schopností komunikaovat a budovat zdravé vztahy v každodenních situacích:
Veškerá cvičení, která budeme v rámci kurzu dělat jsou dobrovolná. Budeme pracovat samostatně, ve dvojicích i v celé skupině. Podstatnou součástí kurzu jsou cvičení, která budete samostatně dělat doma a zaberou cca 20 minut denně. Teorie bude spíš méně a většinu najdete v knize Nenásilná komunikace od Marshalla Rosenberga, kterou doporučujeme přečíst nebo začít číst ještě před kurzem.
Můžete si přečíst konkrétní příklady empatie při nenásilné komunikaci a stručný přehled Nenásilné komunikace. |
Osmitýdenní kurz v PrazeOd 2. listopadu do 21. prosince 2023
Kurz obsahuje:
Kde: Centrum Paleček, Písecká 17, kousek od metra Flora
Lektor: Honza Burian
Cena: 6800Kč (5200Kč pro studenty, důchodce, matky samoživitelky a nezaměstnané).
Přihlašte se prosím na mail: burian@praveted.info
Další informace:
|
Jak pomáhá všímavost (mindfulness) a laskavost zvládat stres ve vztazích?
Mezilidské vztahy nám dávají smysl a uspokojení, ale na druhé straně přinášejí silný stres a nepříjemné emoce, které často souvisí s obavou z nedostatečnosti, selhání a odmítnutí. Když jsme ve stresu spouštějí se nevědomé návyky, které mohou blokovat komunikaci, tlačí nás do rozhodnutí, se kterými nejsme spokojení, nebo nějak jinak poškozují naše vztahy. Takových návyků existuje velké množství, uveďme jen pár příkladů:
- Klademe na sebe nebo druhé nepřiměřené nároky (většinou vyjádřené slovy "Musím, měl/a bych"). Nedokážeme sebe nebo druhé ocenit za to, co se nám daří.
- Na kritiku reagujeme protiútokem nebo ji provinile přijmeme a sebekritikcy bičujeme sami sebe.
- Máme dojem, že musíme pečovat o to, aby se ostatní měli dobře. Musíme jim vyhovět, jinak nás již nebudou mít rádi. Neumíme druhé odmítnout a říci "Ne".
- Nebo naopak máme dojem, že povinností druhých je pečovat o nás - i když už jsme dospělí.
Tyto návyky lze všímavě rozpoznat, pochopit odkud pramení a postupně je nahrazovat empatickým, laskavým zájmem, který se dá vyjádřit například větami: "Co je pro mne (pro něj) důležité?" , "Co právě teď potřebuji/e?" Díky všímavosti a laskavosti tak můžeme najít nejvhodnější způsob, jak se v dané situaci zachovat.
Více praktických příkladů jak rozvíjete všímavost v komunikaci a v mezilidských vztazích ...