Vnitřní kritik - jak mu porozumět a udělat z něj spojence

 

Každý v sobě máme vnitřního kritika, který hlídá, zda neděláme chyby. To je v pořádku, ale někdy nás vnitřní kritik začne ovládat či dokonce šikanovat. Může nám například říkat, že nejsme dost dobří, podrývat naše sebevědomí, nadávat nám nebo našeptávat, že si nezasloužíme být šťastní. Výsledkem bývají pocity studu, viny, bezmocného hněvu, beznaděje a únavy. Vnitřní kritik se může obracet i vůči lidem v našem okolí, způsobuje zbytečné konflikty a ztěžuje vzájemné porozumění a spolupráci.

  

 

Nejbližší termíny

- - - -

 

Kdy: 5. ledna 2019
10 - 18h

 

Kde: Centrum Paleček, Písecká 17, Praha 3, 5 minut od metra Flora

 

Lektoři:
Honza Burian
a Dana Buriánová

Cena: 1200Kč

 

Přihlášky posílejte prosím na:
burian@praveted.info

 

Z vnitřního kritika, který nás omezuje a stresuje, ale můžeme učinit silného spojence.
Na tomto celodenním kurzu se pomocí praktických cvičení založených na všímavosti (mindfulness) budeme učit, jak na to:

  • Nejprve si zmapujeme svoje slabé stránky, ve kterých jsme na kritiku nejcitlvivější. Najdeme nejoblíbenější kritizující "hlášky" našeho kritika a s respektem prozkoumáme pocity, které jsou s kritikou spojeny.
  • Dále se naučíme, jak budovat přátelský vztah k sobě, najít v sobě bezpečný domov a přijímat sebe sama s respektem a úctou.
    • Oceníme, co se nám daří, co nám dělá radost a za co jsme vděční.
    • Zároveň nebudeme potlačovat nepříjemnosti, ale s porozuměním a třeba i s humorem hledat, jak přijímat svoji nedokonalost a to, že děláme chyby – tak jako všichni lidé.
    • Naučíme se porozumět signálům, které stojí za vnitřním kritikem a místo kritizování si ujasníme, co je pro nás opravdu důležité, jaké jsou naše skutečné potřeby a jak je konkrétně naplnit.
  • Budeme také rozvíjet schopnost empaticky porozumět druhým lidem, což neznamená, že s nimi musíme vždy souhlasit. Empatie nám naopak pomáhá, říci si o to, co potřebuji, způsobem, kterému druhý snadněji porozumí. 

 

 Byla to pro mě zcela nová zkušenost a zážitek. Měla jsem trochu nastudované literatury na podobné téma, ale jak jsem již v průběhu kurzu zjistila...teorie je věc hezká, ale nad praktické zkušenosti není. Hlavní obrovskou výhodu kurzu spatřuji v tom, že pokud se dělá něco ve skupině, můžete si to hned vyzkoušet a máte tak možnost mít bezprostřední reakce. Když něco studujete, tak se nikdy nedostanete tak daleko, jako když si to vyzkoušíte bezprostředně. Dále se mi líbila celková atmosféra. V kurzu nás bylo málo a vedení bylo naprosto perfektní. Rozhodně se nemusíte obávat toho, že by Vám hustili něco do hlavy ve smyslu teď musíte dělat toto, teď toto. Vše je na základě dobrovolnosti. Pokud to nechcete dělat, neděláte to. Kurz doporučuji. Odcházela jsem s pocitem, že můžu skály lámat a to jsem na to zdravotně nebyla vůbec dobře. Otevřely se mi nové možnosti práce sama se sebou a zvedlo se mi sebevědomí.  Eva Herynková