Hravě

Photo: Robert Collins

 

Kdy jste naposledy zvládli nějakou situaci hravě?
Hravě nemusí znamenat jen snadně. Může to být i náročné a zároveň zajímavé a objevné. Dokonce, i když se Vám nepodaří dosáhnout Vaše cíle.

Co všechno nám hravost může do života přinést?

  • radost a uvolnění
  • porozumění a blízkost s druhými lidmi
  • oživení tvořivost
  • sebepoznání (Na co si troufnu? Kde jsou mé hranice?)
  • více všímavosti (mindfulness) a laskavosti
  • více se odvázat a užívat si hru s dětmi  
  • a spoustu dalších věcí :)

Mláďata všech savců si hrají. Díky hře se v mozku rozvíjejí centra, která nám pomáhají učit se,  zvládat emoce a vytvářet sociální a kulturní vazby. Díky hravosti dokážeme také rozvíjet svoji tvořivost - objevovat nové, nečekané a originální možnosti.
Schopnost, žít hravě, máme i v dospělosti. Má to ale jeden háček!
Ta pravá radost ze hry, tvořivost a učení začíná, když nelpíme na výsledku, když si dovolíme dělat chibi a nebýt dokonalí. Když prostě jen bez předsudků zkoumáme různé možnosti, učíme se z "failů" a zároveň navzájem respektujeme své limity.
Naopak, pokud se místo hraní zaměříme na výsledek, abychom nad někým vyhráli, dosáhli vysokého skóre apod., tak se aktivují systémy zaměřené na výkon a soutěživost. Tyto systému přirozeně zvyšují hladinu stresu - to může mít za krátkodobě za následek příjemné pocity euforie pokud vyhráváme, ale často také dlouhodobé a někdy celoživotní obavy ze selhání, odmítnutní, prohry a srovnávání s "úspěšnějšími" lidmi.

 

Hravě

Jak objevit v životě více radosti,
odvahy, tvořivosti a laskavosti.

 

Sedm setkání v Praze

Od 21. listopadu 2023
do 16. ledna 2024

 

Kdy: úterý dopoledne 9 - 11:30
(kromě úterý 26. 12. 2023
a 2.1. 2024)

 

Kde: Centrum Lotus, Dlouhá 2, kousek od Staroměstského náměstí

 

Lektoři: Honza Burian a Matyáš Grimmich

 

Cena: 3900Kč (2900Kč pro studenty, důchodce, matky samoživitelky a nezaměstnané).
Pokud by pro Vás cena byla překážkou, ozvěte se, určitě se hravě dohodneme :)

 

Přihlašte se prosím na mail: burian@praveted.info

 

Rádi bychom Vám nabídli možnost hrát si spolu s ostatními a společně zkoumat, kde ve Vašem životě hravost chybí a jak si ji začít znovu užívat.
Jaké typy hravosti si budeme užívat? Většinou si budeme hrát ve skupině a zapojíme tělo i mysl. Půjde nám o to, něco společně vytvořit a ne vyhrát nad druhými. (Ne, nebudeme hrát šachy, karty ani fotbal.) Občas budeme pracovat ve dvojicích a někdy i sami se sebou. Inspirace čerpáme z intuitivní pedagogiky, divadelnní a kontaktní improvizace, všímavých her a ze života ) Kromě hraní věnujeme dostatek času také sdílení, otázkám a vzájemné inspiraci.

Vše bude dobrovolné. Když se někdy nebudete chtít připojit, bude to úplně v pořádku. Součástí hravosti je i schopnost pečovat o své hranice.

 

 

Lektoři

Honza Burian

 

Matyáš Grimmich

Hravosti mne teď učí hlavně můj dvouletý syn. Všímám si, jak často si nedokážu hru s ním užít, protože myslím na něco jiného, koukám do mobiilu nebo jen tak zevluji. Rád bych častěji dokázal prožívat přítomnost s tímhle tvorečkem plnným energie, který neustále s úžasem objevuje, jaké bohatství nám život nabízí.
Krom tátování jsem také psychoterapeut a učím kurzy Mindfulness a Nenásilné komunikace.

... sbírám odvahu, abych si připustil nedostatky a dokázal je ocenit jako příležitost k růstu. Protože lotosy rostou z bahna. Učím se zůstat s tím, co se děje právě teď. Dotýkat se toho, co je tak nepříjemné, že před tím uhýbám ... a pouštět to, co je tak příjemné, že na tom ulpívám.

  

Hravost je pro mne příležitost ukázat ty moje stránky, které jinde nemají prostor, které jsou trochu ve stínu běžných „smysluplných“ činností. Zajímají mne různé typy společenství, v nichž žijeme a v jakých bychom mohli žít. V pedagogickém poli pracuji pro organizaci Jules a Jim, kde se jako lektor a metodik zabývám prací s konflikty a násilím na školách. Provázím týmy učitelů k tomu, aby jejich škola byla zdravý organismus. V Nadačním fondu Eduzměna se jako metodik a mentor zaměřuji na to, aby i děti mohli ve své škole něco ovlivnit. Jsem součástí Skupiny splněných přání, která experimentuje s formami neexpertní vzájemné podpory. Procházím sebezkušenostním psychodynamickým výcvikem KVP založeném na Rogeriánském směru psychoterapie. Krom toho jsem vystudoval AVU, kreslím a píšu texty.