Vnitřní průvodci a trauma

Vnitřní průvodci
a trauma

Jak pracovat se silnými emocemi pomocí všímavé a laskavé imaginace

 

Vnitřní průvodci jsou imaginární postavy, které zastupují obranné a podpůrné reakce, které vznikají zejména v dětství a dospívání v silně stresujících situacích. Díky spojení imaginace, všímavosti a laskavosti můžeme těmto navyklým myšlenkovým a emočním vzorcům lépe porozumět a proměnit je z obtížných a svazujících otravů na silné a věrné spojence. Na workshopu nejprve posílíme vnitřní zdroje bezpečí a podpory.  A potom, pokud budete chtít, můžete se dotknout i citlivých, bolestivých a zraněných částí své psychiky.

 

Vnitřní dítě
Hluboko uložená vnitřní zranění (trauma), můžeme vnímat jako by to bylo malé dítě, které se trápí. A ono to také dítě v nějakém smyslu je. Je to naše živoucí, dětská, emocionální část - vnitřní dítě, které nás doprovází i v dospělosti. Pokud dokážeme se svým vnitřním dítětem zůstat, i když křičí bolestí, obejmeme ho, věnujeme mu zájem a péči můžeme dávné a nezahojené rány postupně vyléčit. Z vnitřního dítěte, které je ustrašené nebo naopak vzteklé, se postupně stává dítě zdravé, plné zájmu, hravosti a tvořivosti. I jako dospělí pak můžeme s úžasem rozšířenýma očima vnímat svět jako kouzelné místo, kde je možné nejen pracovat, ale i hrát si a stále něco nového objevovat.

 

Vnitřní rodiče
Vnitřní ideální rodiče jsou imaginární postavy, které dokáží i v dospělosti naplnit základní potřeby, které jsme neměli naplněné jako děti. Léčí tak zranění, která mohla vzniknout, když se narušila bezpečná vazba s rodičem nebo jiným blízkým člověkem.  Narušená vazba s rodičem totiž většinou vede v dosplěosti k narušenému vztahu k sobě i k našim životním partnerům. Projevuje se to jako buď jako extrémní obava ze ztráty vztahu nebo naopak neschopnost důvěrný vztah navázat. Naučíme se, jak k sobě ideální rodiče pozvat a nechat je o nás pečovat. Nemusí se objevit hned, ale pokud se k nim budeme vracet, jejich podpůrná a léčivá přítomnost bude stále silnější. 

Celodenní setkání v Praze

sobota 4. listopadu
9 - 17h

 

Kde: Centrum Paleček, Písecká 17, kousek od metra Flora

 

Lektor: Honza Burian

 

Cena: 1500kč
Pokud by pro Vás cena byla překážkou, ozvěte se, určitě se  dohodneme.

 

Přihlašte se prosím na mail: burian@praveted.info

 

Vnitrní kritik a oběť
Původní funkce vnitřního kritika je chránit nás před chybami. Pokud jsme měli náročné rodiče nebo učitele, kteří často hodnotili, zda je náš výkon dostatečný, používali motivaci odměnou a trestem a dokázali jen málo naslouchat našim potřebám, mohl se do nás hluboko zapsat vzorec, že láska a přijetí je závislé na výkonu nebo na uspokojení očekávání druhých. Takový přebujelý vnitřní kritik to s námi "přeci myslí dobře" a snaží se nás chránit. Ale jeho neustálá kritika, připomínání našich slabých míst, pochybnosti, výčitky a někdy dokonce i sprosté nadávky a ponižování, to vše spouští neustálý stres, hněv, obavy a frustraci, které se mohou rozvinout až do duševní choroby. Ruku v ruce s vnitřním kritikem se objevuje vnitřní oběť, která se cítí vyděšeně, bezmocně, strašně se stydí a chybí jí přijetí, zájem a respekt. Oběť je pasivní, má silné tendence sama sebe litovat, ale také se může vymlouvat, že za nic nemůže, a obviňovat za své chyby druhé. Nejhlubší potřebou kritika i oběti je bezpečí, snaží se nás chránit před selháním a následným odmítnutím. Dokonce i za tu cenu, že nás odradí od zdravého riskování. Udržují nás ve zdánlivě komfortní zóně, ve které ale ztrácíme radost ze života a pomalu odumíráme. Jejich heslo je: „Než zkoušet něco nového, v čem mohu selhat, tak raději nebudu dělat nic.“

 

Vnitnří přítel
Pokud se naučíme přijmout strach z odmítnutí, stane se z vnitřního kritika moudrý přítel a opatrný rádce. Má nás rád takové, jací jsme, nenutí nás abychom se měnili. Ale pokud sami uznáme, že změna by nám prospěla, moudrý přítel nám v tom rád pomůže. Ne proto, abychom se někomu zalíbili, nebo byli pro někoho přijatelní. Přítel nás klidně vyslechne, uzná všechny naše nepříjemné pocity, nezlehčuje situaci, ale ani ji neztěžuje, nic nám nevyčítá, ani nám nedává přemoudřelé rady. Prostě s námi je, i když nám není zrovna dobře, a ptá se, co je pro nás teď nejdůležitější a co by pro nás mohl udělat.

 

Tento kurz propojuje postupy běžně využívané při léčbě vnitřních zranění. Pokud Vás to zajímalo, můžete mrknout následující odkazy (některé jsou dostupné jen v angličtině):
Focusing
Internal family systems
Ideal Parent Figure