Všímavá procházka


Chůze je skvělé cvičení, které osvobozuje od stresu a zlepšuje náladu.
Nemusíte jít na žádné zvláštní místo. Pokud plně otevřete svoji mysl, může být procházka v sousedství stejně zajímavá jako horská tůra. Důležité je jen vnímat své okolí se zájmem. Zkuste si vzpomenout na dobu, kdy jste byli děti a svět byl plný tajemství.
Nemusíte nikam pospíchat. Cesta je cíl. Můžete si hrát, experimentovat, objevovat.

Můžete například zaměřit pozornost na dotek chodidel se zemí a pohyby všech svalů a šlach v nohách. Můžete si také povšimnout, jak jsou při chůzi sladěny pohyby celého těla.

Zkuste se otevřít všem smyslům: čichejte vůni květin, pach čerstvě posekané trávy, vlhkost podzimního listí, zápach výfuků a závan ze stánku s rychlým občerstvením.

Kolem Vás je život. I pokud jste ve městě, uvidíte možná překvapivé množství ptáků a dalších zvířat.

Vnímejte závany větru na tváři, teplo a chlad, kapky deště na hlavě či na rukou.

Naslouchejte okolním zvukům. Objevují se a mizí jako zpěv ptáků, nebo se ozývají neustále jako šum lesa či hluk velkoměsta?

Všímejte si, jaké pocity a emoce ve Vás vzbuzují věci, které po cestě potkáte.

V každém okamžiku, v každém ročním období, můžete objevit množství smyslových potěšení a nezáleží na tom, kde žijete. Pokud se opravdu chcete cítit živí, jděte na procházku za deště nebo, když fouká vítr!

Po návratu si můžete na chvíli pohodlně sednout na tiché místo a nechat dojmy z procházky doznít. Po procházce je také vhodný čas na Vděčnost.