Vděčnost


Jak snadno přehlížíme bohatství skryté i v těch nejobyčejnějších okamžicích.

 

Velkou část svého života trávíme posuzováním toho, co jsme udělali v minulosti špatně nebo obavami z toho, co uděláme špatně v budoucnosti, případně se zaměřujeme na kritizování toho, co je špatného a nedokonalého na nás, na ostatních lidech nebo ve světě kolem. Toto zaměření na chyby, selhání a nebezpečí má svůj význam - umožňuje nám poučit se z chyb v minulosti a vyvarovat se chyb v budoucnosti. Na druhé straně se nám ale může stát, že přestaneme vnímat to, co je v životě v pořádku, co funguje, co můžeme ocenit a za co můžeme být vděční. Cvičení Vděčnosti vyrovnává naši tendenci zaměřovat se hlavně na to, co bylo špatně v minulosti nebo by mohlo být špatně v budoucnosti. 

Jednou denně si uvědomíte alespoň pět věcí, za které jste vděční. Můžete je počítat na prstech. Je důležité najít jich alespoň pět (nejlépe deset), i když to třeba začne být po třech či čtyřech obtížné. To je právě cíl tohoto cvičení – záměrně si začít uvědomovat, drobné, dříve nepovšimnuté součásti běžného dne. Když jsem uváděl cvičení Vděčnosti ve vězení, objevovala se po chvíli i vděčnost za takové „drobnosti“ jako jsou špunty do uší nebo hrníček darovaný kamarádem.

Pokaždé můžete přijít na něco nového. A můžete najít i něco, za co jste vděční sami sobě! Není to vychloubání, ale realistické uznání a ocenění toho, co se vám daří. Nemusí to být vždy snadné, ale zkuste to – čím těžší to bude, tím více se vděčnost posiluje.

Pokud Vám nevyhovuje slovo "vděčnost" můžete se ptát: co mi udělalo radost, co příjemného jsem zažil, co se mi daří, co v životě oceňuji, čeho si vážím.

Nemáte žádnou povinnost být vděční. Nemusíte se do vděčnosti nutit. Pokud se však dáte vděčnosti prostor a začnete ji rozvíjet, je prokázáno, že má řadu pozitivních účinků na Vaše zdraví: zlepšuje spánek, zvyšuje odolnost proti nemocem, zlepšuje mezilidské vztahy a posiluje motivaci (viz odkazy níže).

Důležité je cvičit vděčnost pravidelně – ideálně každý den, třeba před spaním, Můžete si vděčnost zapisovat a udělat si deníček vděčnosti. Při jaké činnosti nebo se kterými lidmi je Vám dobře? Můžete věnovat těmto činnostem a lidem trochu více vděčné pozornosti a času?

Můžete také toto cvičení sdílet s někým blízkým a střídavě počítat věci, za které jste vděční.

 

Výběr anglických odborných článků o vděčnosti:

What Can the Brain Reveal about Gratitude?

How Gratitude Changes You and Your Brain

Doporučuji: Why Is Gratitude Important - Zkušenosti několika desítek lidí, kteří začali rozvíjet vděčnost.