Klid není závislý na stavu vnějšího světa ani na tom, že mysl ztichne. Klid nastává, pokud dovolíme, aby věci byly právě tak, jak jsou.
Mark Williams, Danny Penmann
Když mi přišel email s informací o Jeffově pražském retreatu, zajásala jsem. Konečně něco pro nás pracující / studující, kteří se snažíme najít rovnováhu a klid během našich běžných denních aktivit. Jeffa Olivera jsem potkala v meditačním centru Dibbavana. Byl to můj první meditační retreat a dost zasáhl do mého života. Jenže v té době jsem měla prázdniny, takže pokračovat v meditaci každý den nebyl problém. Vše se zdálo jednoduché a fungovalo jako po drátkách. Akorát, že s nástupem do školy se meditační praxe stávala pomalu a plíživě stále méně intenzivní. Známe to všichni, vždycky se vyskytne něco „důležitějšího a naléhavějšího“ na práci, a pak se najednou přistihneme uprostřed nějakého toho stresu, vzteku, smutku a slova jako všímavost a plné vědomí nám zní jako vzdálená vzpomínka….
Myšlenka retreatu v denním životě se mi moc líbila. Celé to vypadalo tak, že ráno od 6 do 9 a večer od 18 cca do 20 hodin mohl kdokoliv, kdykoliv přijít, posedět, povyprávět a pobýt jak dlouho chtěl. Já jsem ze zúčastnila skoro každý den. Ráno jsem vstávala v 5, abych na šestou byla v centru Lotus. První 2 dny jsme byli jen tři. Uvařili jsme si čaj, Jeff nám vyprávěl svoje zkušenosti, odpovídal na dotazy a pak jsme buď meditovali v sedě, nebo jsme pozorovali vodu, jak se vaří v konvici nebo čajové lístky, jak se rozvíjí, když se zalijí horkou vodou nebo jsme pozorovali paprsky světla zářící z plamene svíčky, když se na něj dívá s přivřenýma očima. To vše nám mělo připomenout pravou přirozenou podstatu věcí.
Postupně se nás scházelo víc a víc, každý většinou přinesl něco k snídani, tak jsme společně jedli v plném vědomí. Každý pobyl podle svých možností a postupně jsme se rozcházeli. V sobotu ráno jsme se rozhodli jít na meditaci v chůzi, která se nesla v Jeffově „freestyle“ duchu. Byli jsme tři, navzájem jsme se drželi a ten kdo byl uprostřed měl zavřené oči. Tak se nám otevřela možnost prozkoumávat známé pražské ulice jinými smysly než je zrak. Všechny zvuky byly hlasitější a bližší, vůně intenzivnější a mrazivé počasí s náledím vyžadovalo notnou dávku důvěry ve „vidící“ průvodce. Zastavili jsme se u Vltavy a pozorovali jsme Karlův most, který jakoby se vznášel v oparu vypařující se vody z řeky. Všechno bylo jakoby magické a velmi reálné… Zpátky ale ke všedním dnům. Kdo chtěl a měl čas, mohl do Lotusu přijít i večer a sdílet s ostatními svoje zážitky a zkušenosti, které měl během dne. Někdo třeba jen přišel mlčet a poslouchat. Pak měl Jeff většinou krátký „dhammatalk“ a opět jsme meditovali.
Pro mě byl retreat velmi cennou zkušeností. Měla jsem trochu obavy, že budu z ranního vstávání unavená, že se třeba nebudu moct soustředit, ale opak byl pravdou. Nejen, že jsem měla dost energie na všechno, ale taky jsem byla mnohem více v klidu, bez zbytečného stresu.
Myslím, že ostatní na tom byli podobně, protože většina se do Lotusu vracela opakovaně celý týden. Byl to pro mě dost důležitý impuls pro pokračování v praxi, ukázka toho, že to rozhodně není ztráta času. A taky ukázka toho, že meditace nemusí být, a není něco, co je odděleno od běžného života. Že právě naopak každá naše činnost může být i meditací. A taky to, že je cennější umět uplatnit svoje meditační zkušenosti ve všedním životě, než je vzájemně oddělovat.
Autorka: Karolína Sobotová