Minfulness a emoce

I s nepříjemnými emocemi se časem můžete spřátelit :)  (picture by Alex Noriega)

 

V tomto článku najdete nahrávky tří částí workshopu o práci s emocemi.

V první části mluvím zejména o tom, že emoce můžeme vnímat jako důležité signály, které sdělují, co nám chybí nebo co naopak dostáváme. Abychom emocím porozuměli, můžeme se zájmem a respektem začít zkoumat, jak se emoce projevují v těle. Důležité je abyste zkoumali jen emoce, které nejsou příliš silné a zahlcující, a jen tehdy, když se na to cítíte dostatečně stabilní. Pokud budete respektující vztah k emocím cvičit a rozvíjet, umožní Vám to prožívat emoce s jejich živostí a silou, aniž byste přitom ztratili vyrovnanost a svobodu zvolit v dané situaci tu nejvhodnější odpověď.

Mindfulness a emoce (13:55)

 

Druhá část pomáhá nejprve najít životní téma, ke kterému se emoce vztahují. A stejně dobře můžete zkoumat i nějakou konkrétní situaci, která ve Vás emoce vyvolala. Ale i pokud žádnou situaci nebo téma nemáte, je možné zkoumat, jaké emoce se právě teď v těle objevují.
Dále je ve zkratce popsán průběh postupu, který je variantou tak zvaného focusingu. Je to v podstatě aplikace mindfulness, která pomáhá prozkoumat projevy emocí v těle, zvládnout je a porozumět jim. Klíčový je přitom respektující, přátelský a pečující zájem o projevy emocí v těle. Pokud jsou emoce příliš nepříjemné a objeví se silný odpor, nevadí to, můžete nejprve prozkoumat tento odpor. Důležité je do ničeho se nenutit. Pokud v těle nic zvláštního necítíte, tak je to taky v pořádku, prostě věnujte respektující pozornost čemukoliv, co v těle vnímáte, i když je to nejasné, slabé, nijaké, rozplizlé, matné apod. Všechno, co cítíte je v pořádku. Není cílem vytvářet nějaké zvláštní pocity, ale učit se respektovat pocity takové, jaké jsou.

Focusing - úvod (6:45)

 

Třetí část je nahrávka samotného focusingu. Má smysl si ji pouštět až poté, co si projdete první dvě nahrávky. Udělejte si na focusing dostatek času (cca 20 minut), kdy nebudete rušeni, a najděte si stabilní a pohodlnou pozici.

Focusing - provázení (16:29)

 

Můžete si také stáhnout a prostudovat podrobný popis focusingu.

Pokud by Vás zajímalo více informací o focusingu, doporučují knížku Síla focusingu od Ann Cornellové.

Nahrávky jsou z workshopu pro roční výcvik Jóga jako vědomá cesta.

Tags: