Meditovat můžeme i uprostřed ruchu velkoměsta
Udržovat všímavost můžeme v jakékoliv pozici, dokonce i při chůzi, práci či při rozhovoru.
Volba pozice však může ovlivnit zda posílíme uvolnění či energii. Přílišné uvolnění vede k ospalosti nebo otupělosti. Nadbytek energie vede k roztěkanosti a zmatku. Ideální je, aby uvolnění a energie byly v rovnováze.Proto je vhodné věnovat pozornost následujícím doporučením:
-
Pozice v leže je uvolňující. Pozice ve stoje či při chůzi dodává energii. Pozice v sedě je vyrovnaná.
-
Pokud stojíte či sedíte, zaujměte uvolněnou, ale důstojnou a vzpřímenou pozici. Pokud je to možné, uvolněte ramena a krk.
-
Pokud sedíte, můžete položit ruce na stehna nebo je složit do klína. Pokud sedíte na židli, položte chodila celou plochou na zem a neopírejte se o opěradlo, nebo se opírejte jen lehce. Pokud sedíte na zemi, dejte si pod zadek dostatečně vysoký polštář. Klekněte si nebo seďte s nohami volně složenými před sebou. Není nutné zaujímat tzv. lotosovou pozici. Důležité je, aby pozice byla pohodlná a nic vás zbytečně nebolelo. Pokud sedíte s nohami složenými před sebou, kolena by měla zůstat na zemi nebo je podložte polštářem či dekou, aby byla pozice stabilní.
-
Pokud stojíte, rozkročte se na šíři ramen a nepropínejte nohy v kolenou, spíš je lehce pokrčte. Vnější hrany chodidel by měli být rovnoběžné.
-
Pokud meditujete v leže na zádech a nechcete usnout, můžete pokrčit nohy v kolenou a pokrčit jednu paži v lokti a nechat ji ve vzduchu.
-
Při meditaci v chůzi sledujte přirozené tempo své chůze, není nutné chodit zvlášť pomalu či rychle (ale je to možné, pokud vnímáte, že vám to pomáhá udržet všímavost).
Berte to vše jako doporučení, nikoliv jako příkazy. Základní pravidlo je: Cokoliv, co Vám pomáhá udržet pozornost v přítomném okamžiku, je v pořádku.