Přátelství - v malých i větších dávkách :)

Photo: Ben Benowski

I oni chtějí být v bezpečí a zdraví, mít domov, nebýt osamělí, mít respekt od druhých ...

 

Přátelský zájem o druhé je podle vědeckých výzkumů spojený s větší životní pohodou, optimismem a odolností. Přátelství nemusíte rozvíjet jen k Vašim blízkým a k těm, které osobně znáte. Dal jsem dohromady pár tipů, jak využít pro rozvíjení přátelství i letmá setkání s druhými lidmi.

  1. Berte to jako hru, do ničeho se nenuťte, nemáte žádnou povinnost být přátelští, když na to zrovna nemáte náladu.
  2. Klíčové je vždy najít přátelský vztah k sobě samým. Není to sobecké, protože když budete mít přátelský vztah k sobě, budete mít více chuti a energie věnovat přátelský zájem i druhým. Může Vám pomoci, když si vzpomenete na někoho, koho máte opravdu rádi a pak tento přátelský pocit nasměřujete k sobě.
  3. Pokud se Vám nedaří najít přátelský zájem o druhé lidi, zvlášť o ty, kteří jsou Vám nějak nesympatičtí, může pomoci, když si uvědomíte, co všechno máte s druhými společné. Také oni chtějí být v bezpečí a zdraví, mít domov, nebýt osamělí, vnímat respekt od druhých atd.
  4. Využívejte pozdravy. Samo slovo "pozdrav" už v sobě nese přání, aby nám i těm druhým bylo dobře, abychom byli zdraví. Pozdravy jako "Dobrý den" a "Na shledanou" nemusí být jen prázdné zvuky, které děláte proto, že Vás naučili, že se to tak má dělat. Když přejete "Dobrý den" třeba paní za pokladnou, zkuste jí opravdu popřát, ať má dobrý, pohodový den, ať dostane, co potřebuje. "Na shledanou" znamená, že si přejeme, abychom se ve zdraví znovu setkali. "Jak se máš?" nemusí být prázdná fráze, ale projev opravdového zájmu. Nemusíme se přitom nijak přehnaně či nuceně usmívat. Není dokonce ani nutné, aby si ten druhý povšiml, že mu přejeme s přátelským zájmem. Přejeme vždy zároveň i sami sobě.
  5. Přátelský zájem můžete vyjádřit i jako přání, které vyslovíte jen v duchu a může být tak jednoduché jako: "Ať se má dobře." Můžete samozřejmě najít jakékoliv jiné přání, které Vám připadá vhodné a přirozené. Pokud přejete neznámým lidem při letmém kontaktu, existuje několik způsobů jak to udělat:
    • a) prostě přání pošlete, aniž byste se na toho druhého přímo dívali
    • b) zkuste s ním navázat oční kontakt
    • c) pokud na to máte chuť, můžete se usmát
    • d) můžete pozdravit "Dobrý den", "Ahoj" apod. (vhodné je to např. v parku nebo na procházce)
  6. Zkuste vypozorovat, co by člověk, kterému přejete, nejvíce potřeboval - např. klid, zdraví, bezpečí (např. pro lidi, co jedou v autech). Tímto způsobem účinně rozvíjíte empatii.
  7. Důležité je, abyste neočekávali, že Vám druzí musí úsměv nebo pozdrav vrátit. Mohou být překvapení, nebo rozptýlení apod. Nezapomeňte, že praxi děláte i pro sebe a možná hlavně pro sebe. Co si ze setkání druzí lidé vezmou, můžete jen těžko ovlivnit. Ale když se na lidi mile usmějete (třeba na prodavačku v marketu), může jim to vylepšit den. A když Vy sami budete  mezi lidmi v pohodě, budou ve větší pohodě i lidé kolem Vás.
  8. Všímavost ve vztazích spočívá z velké části v neustálém překonávání bariér, které mezi nás a druhé lidi klade ostych a stud. Buďte na sebe přátelští, do ničeho se nenuťte a zároveň zkuste upřímně nahlédnout, co Vám v kontaktu s lidmi brání. Je to, jako bychom postupně vylézali z tvrdé okoralé škeble, do které jsme se uzavřeli kvůli svému strachu, zda budeme pro druhé dost dobří.
  9. Nemusíte ze sebe přátelství násilím tlačit, stačí třeba jen drobná sympatie, lehké pousmání apod. Můžeme tomu říkat "přátelství v malých dávkách" - "friendship microdosing". Pokud je ovšem vhodná situace, můžete jít klidně do "macrodosing" :)
  10. Nemá smysl se do přátelství nutit. V první řadě buďte přátelští sami k sobě! Přestaňte přát, když už cítíte, že jste vyčerpaní. Kdykoliv můžete znovu začít. Když přátelství nepřichází, nic se neděje. Můžete spíše zkoumat, co přátelství překáží - často je to únava, nedůvěra, či kritizující myšlenky.
  11. Všimněte si, se kterými lidmi Vám jde přátelský zájem snadněji a se kterými obtížněji. Hrají v tom roli vlastnosti jako je pohlaví, věk, rasa, národnost, fyzická atraktivita, oblečení, atd.?
  12. Vždycky když někomu přejete, popřejte zároveň i sobě. Pokud nebudete přát i sobě, může se stát, že budete z přání unavení. Nemusíte přát, nemusíte nic dělat, spíš nechte přátelství, ať se samo projevuje a přání probíhá zcela bez úsilí.
  13. Všímejte si, jaké to je, jak to na vás působí, když chvíli přátelský zájem rozvíjíte?
  14. Jako další inspiraci pro vnímání bohatství a krásy mezilidských kontaktů doporučuji tyto mikropovídky.

 

Také se můžete podívat na krátkou prezentaci na téma přátelství z Midfulnessconu 2018 ...

Tags: