Jak udržet všímavost v každodenním životě?

  • Začněte den všímavě. Můžete se například všímavě protáhnout a sledovat dech. Je to příležitost propojit se se svým tělem. Pokud cítíte únavu, úzkost, nešťastnost nebo tělesnou bolest, zkuste tyto prožitky vnímat jako přírodní děje, které vznikají, probíhají a zase zanikají. Povšimněte si jaký k nim máte postoj - je přítomna chtivost, odpor nebo zmatek? Nebo je přítomno přátelské přijetí toho, co se děje právě teď?
  • Promyslete svůj denní rozvrh a udělejte si v něm místo na pravidelnou delší meditaci (10 - 60 minut). Důležité je, nevnímat meditaci všímavosti jako další úkol, který musíte splnit, nebo jako další příležitost sobě nebo druhým něco dokázat. Je to příležitost najít si čas pro sebe a s hravým zájmem objevovat, které reakce Vás udržují ve stresu, a které Vás od něj osvobozují.
  • Udělejte si během dne čas i na kratší meditace, třebas jen na minutu. Vhodná je například meditace Prostor k nadechnutí.
  • Jakoukoliv činnost můžete dělat všímavě. Nejvhodnější jsou jednoduché, často opakované činnosti, při kterých se nejčastěji necháme ovládat automatickými reakcemi. Příkladem je třeba čištění zubů, mytí, oblékání, jídlo, chůze, řízení, otevírání dveří nebo čekání, např. na zastávce či na semaforu - proč si místo netrpělivého přešlapování raději nezameditovat :) Více zde ...
  • Každé jídlo se může stát meditací. Před tím než začnete jíst se můžete zastavit na několik nádechů a výdechů. Je to příležitost plně si uvědomit vděk za to, že máte co jíst, a popřát všem lidem, ať i oni netrpí nedostatkem. Při jídle můžete vnímat, barvy, vůně, chuti, doteky. Všímavost také podpoříte tím, že budete nabírat další sousto, až když polknete to, co máte v puse.
  • Tak často jak si vzpomenete můžete zkontrolovat, jaký máte postoj k tomu, co právě děláte. Místo kritizujícího posuzování: "Co je špatně na mě nebo na druhých?" se můžete přátelsky zeptat: "Co je teď pro mne důležité, co potřebuji, co by mi pomohlo?"
  • Nezapomínejte na dech. Dech je váš věrný průvodce, který Vás spolehlivě vrátí do přítomného okamžiku – přináší nadhled, zklidnění a uvolnění.
  • Začněte víc cvičit. I cvičit můžete všímavě. Jednak si můžete víc užít pohyb těla, doteky, napínání svalů, radost z pohybu. Ale díky vnímání těla dochází k uvolnění svalů, takže nemusíte překonávat jejich odpor. Meditovat můžete například i při běhu.
  • Nedělejte příliš mnoho aktivit najednou. Všímejte si nutkání začít novou aktivitu. Například když se díváte na mobilní telefon, abyste zjistili kolik je hodin, zkuste odolat pokušení kontrolovat maily nebo facebook.
  • Odměňte se za meditaci a spojte ji s dalšími příjemnými prožitky. Pořiďte si například pohodlný meditační polštář nebo stoličku. Pokud je vám to příjemné, udělejte si k meditaci rituál – zapalte si svíčku, vonnou tyčinku. Dobrým příkladem praktického rituálu je třeba čajový obřad. Nemusíte ho dělat tak složitý jako v Japonsku, stačí když si čaj nebo kávu budete připravovat a vychutnávat všímavě.
  • Zkuste najít ve svém okolí skupinu lidí, kteří se také věnují meditaci všímavosti, nebo je zajímá všímavý způsob života. Začněte se spolu scházet nejen kvůli meditaci, ale prostě pro radost, že můžete s někým sdílet, co je pro Vás v životě důležité.
  • Jednou nebo víckrát za rok zkuste zajet na delší meditační ústraní – na víkend, na týden nebo i déle, pokud Vám to přijde přínosné.
  • Hledejte informace o všímavém způsobu života. Čtěte knížky o všímavosti a meditaci. Hledejte informace na internetu. Najděte si učitele. Ale pozor! Informací a přístupů k meditaci je velké množství a někdy si mohou i odporovat. Informujte se všímavě, neulpívejte na názorech a ověřujte vše ve vlastní zkušenosti.

 

Co říci na závěr? Víte jaký je nejtěžší pohyb v józe?
Zvednout se a jít si zacvičit. A stejné je to se všímavostí :)

 

Tags: