Pozice při meditaci

Meditovat můžeme i uprostřed ruchu velkoměsta


Udržovat všímavost můžeme v jakékoliv pozici, dokonce i při chůzi, práci či při rozhovoru.
Volba pozice však může ovlivnit zda posílíme uvolnění či energii. Přílišné uvolnění vede k ospalosti nebo otupělosti. Nadbytek energie vede k roztěkanosti a zmatku. Ideální je, aby uvolnění a energie byly v rovnováze.Proto je vhodné věnovat pozornost následujícím doporučením:

  • Pozice v leže je uvolňující. Pozice ve stoje či při chůzi dodává energii. Pozice v sedě je vyrovnaná.
  • Pokud stojíte či sedíte, zaujměte uvolněnou, ale důstojnou a vzpřímenou pozici. Pokud je to možné, uvolněte ramena a krk.
  • Pokud sedíte, můžete položit ruce na stehna nebo je složit do klína. Pokud sedíte na židli, položte chodila celou plochou na zem a neopírejte se o opěradlo, nebo se opírejte jen lehce. Pokud sedíte na zemi, dejte si pod zadek dostatečně vysoký polštář. Klekněte si nebo seďte s nohami volně složenými před sebou. Není nutné zaujímat tzv. lotosovou pozici. Důležité je, aby pozice byla pohodlná a nic vás zbytečně nebolelo. Pokud sedíte s nohami složenými před sebou, kolena by měla zůstat na zemi nebo je podložte polštářem či dekou, aby byla pozice stabilní.
  • Pokud stojíte, rozkročte se na šíři ramen a nepropínejte nohy v kolenou, spíš je lehce pokrčte. Vnější hrany chodidel by měli být rovnoběžné.
  • Pokud meditujete v leže na zádech a nechcete usnout, můžete pokrčit nohy v kolenou a pokrčit jednu paži v lokti a nechat ji ve vzduchu.
  • Při meditaci v chůzi sledujte přirozené tempo své chůze, není nutné chodit zvlášť pomalu či rychle (ale je to možné, pokud vnímáte, že vám to pomáhá udržet všímavost).